Kompostniki so pri nas izjemno priljubljeni, predvsem pri vrtičkarjih. Čeprav je vse skupaj na prvi pogled sila preprosto, pa moramo pri ustvarjanju kompostiranja nujno upoštevati vsaj nekaj osnovnih pravil. V prvi vrsti je treba obvezno upoštevati primerno vlažnost ter dovolj dobro prezračevanje kompostnega materiala. Prav tako je potrebno izmenjavati plasti najrazličnejšega materiala, da proces lahko poteka pravilno.
Ključno pa je seveda tudi to, da se kompostniki, če je le mogoče, postavljajo v polsenco drevesa. Po eni strani bo namreč toplota sonca poskrbela za dovolj učinkovito pospeševanje razgradnje materiala; po drugi strani pa senca učinkovito prepreči, da bi se kompostniki lahko preveč izsušili.
Lahko se odločite za kompostnik ali pa za kompostni kup
Za ustrezno kompostiranje še zdaleč niso nujno potrebni kompostniki. Kljub temu pa ti omogočajo precej bolj urejen pogled. V kompostniku, ki se ga lahko kupi, potekajo procesi razgradnje materiala bistveno hitreje, ker namreč ohišje dovolj dobro služi kot toplotni izolator. Obvezno pa morajo imeti takšni kompostniki dno odprto, torej morajo imeti stik z zemljo. Slednje je pomembno za prehajanje talnih mikroorganizmov v material.
Če pa nas v tem primeru denimo obiščejo voluharji, potem je še toliko bolj smiselno v tla položiti mreže iz kovine. Čeprav so torej kupljeni kompostniki videti povsem zaprti, so narejeni tako, da lahko skozi celotno vsebino kroži zrak.
Zlaganje ter zbiranje materiala v kompostniku
Zbiranje in zlaganje materiala sta praviloma, razen v kupljenem kompostniku, ločena. Posledično neredko lahko videvamo dva lesena kompostnika, ki sta nameščena eden poleg drugega. V prvem material torej lahko zbiramo, v drugega pa zgodaj jeseni pravilno nalagamo material.
Na dnu imajo kompostniki naloženo precej debelo drenažno plast, ki zrači kup. To so večje in bolj debele veje, sončnična stebla ter podobno. Nato pa se izmenjujeta suh material ter težji mokri odpadki z vrta ali pa iz kuhinje.